امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 22 February , 2020
امروز : شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸ - 28 جماد ثاني 1441
شناسه خبر : 10966
  پرینتخانه » اخبار, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴ | 1474 بازدید | ارسال توسط :

حرفهای صد من یک غاز

این روزها که وضعیت اقتصادی کشور بهم ریخته است ، گرانی بیداد مي كند و انواع و اقسام فساد از اجتماعی گرفته تا ... کشور را در برگرفته و بیکاری تو کشور بیداد می کنه ، همش ضرب المثل " حرف های صد من یه غاز" تو ذهنم تکرار می شه و...
حرفهای صد من یک غاز

این روزها که وضعیت اقتصادی کشور بهم ریخته است ، گرانی بیداد می کند و انواع و اقسام فساد از اجتماعی گرفته تا … کشور را در برگرفته و بیکاری تو کشور بیداد می کنه ، همش ضرب المثل ” حرف های صد من یه غاز” تو ذهنم تکرار می شه و… به یاد دوره تحصیل،درس و دانشگاه ، سراب هایی که امروز به آرزوهای بر باد رفته تبدیل شده اند می افتم و به خودم می خندم و می گم چی فکر می کردیم و چی شد؟

حالا فهمیدم که تحصیلات ، تخصص ، تعهد و … همه حرفهای” حرف های صد من یه غاز” است و برای پیشرفت در کار در کشورمان ملاک های دیگری مطرح است که دوره آموزشی مخصوص به خود را دارد .

این ملاک ها تماما ً در سه کلمه ” رابطه ” ، ” تزویر و چاپلوسی ” و ” تطمیع ” خلاصه می شود اما در عمل نیاز به گذراندن شرایط ویژه و استعدادی ذاتی دارد.

البته من هنوز دوره آشنایی با این دوره ها را می گذرانم و در شگفت هستم که از چه نکات مهمی در دوره فراگیری تحصیلات غافل بودم .

با این حال همچنان با یک پارادوکس مواجه هستم و سوالی که هنوز برایم لاینحل باقی مانده این است که چرا این مولفه ها هنگام استخدام مطرح نمی شود و در ادامه نیز از سوی همگان مخصوصاً افراد متبحر و کارشناس در این زمینه تقبیح شده و نادرست خوانده می شود؟

به یاد دارم یک بار به خواهش یکی از همکاران به جای وی توفیق شرکت در جلسه ای با حضور مدیران یک سازمان را داشتم. این جلسه با هدف برگزاری کارگاهی آموزشی در خصوص رفتار مدیران ارشد برگزار شده بود .

اما هر چه از زمان حضورم در جلسه بیشتر می گذشت ، آنچه که در جلسه می شنیدم برایم خنده دار تر می شد.

‌‎یکی از جملاتی که از مدرس آن دوره شنیدم این بود : ” هر کارمند بی انگیزه ۳۴ درصد هزینه بیشتری برای کارفرما به همراه دارد…”

مباحث کم کم علمی تر شد و جذابیت جلسه بیشتر می شد .

‌‎چرا که مدرس با ارائه استدلال های علمی می گفت زمانی که یک کارمند توانمند با تحصیلات بالا حاضر می شود سازمان خود را ترک کند در واقع این فرد سازمان را ترک نکرده است بلکه مدیر خود را به خاطر رفتارهایی که در طول مدت همکاری داشته را ترک کرده است.

‌‎در حین دوره آموزشی خیلی دوست داشتم که زودتر پاسخ این سوال را بگیرم که چرا وقتی که یک کارمند با تحصیلات عالیه و پر تلاش با انگیزه وارد یک سازمان می شود ، انگیزه خود را برای کار کردن از دست می دهد و باز برایم جای سوال است که اگر وی هزینه بیشتری برای سازمان دارد؟ چرا فکری به حال رفع این شرایط نمی شود ؟

‌‎مدرس به پایان مبحث آموزشی رسید و نتیجه ای که من از این دوره عایدم شد این بود که کارمندان توانمند، پر تلاش در صورتی به آخر خط می رسند که مدیران بی انگیزه و همچنین مدیرانی ترسو ازینکه مبادااین افراد جای ان ها را در سازمان بگیرند، داشته باشند.

با این حال حرفهایی که در این جلسه شنیدم و نتیجه ای که از آن گرفتم باز هم تداعی کننده حرفهای صد من یک غاز بود.

یادم آمد، شایسته سالاری مدتهاست که از جامعه اداری ایران رخت بر بسته و اساس مدیریت در کشورمان بر اساس فرمایشات بالا و توانمندی های مهارتی که پیشتر به آنها اشاره کردم شکل می گیرد.

مدیرانی که مناصبشان به مانند لباسی گشاد بر تن لق می زند و عملکرد سلیقه ای و تحمیلی و افراطی آنها دیگر جایی برای انگیزه شغلی باقی نمی گذارد .

‌‌‎در مکتب این مدیران فلسفه ارتقای ردیف های سازمانی، افزایش انگیزه شغلی، طی کردن مرحله به مرحله ردیف های سازمانی و …. جایگاهی ندارد و نگاه ان ها،نه منافع سازمانی بلکه منافع شخصی حداکثری است .

‌‎حالا یاد گرفته ام دلیل اینکه چرا جوانان تحصیل کرده و کارآمد کشورمان به سمت های بالا و جایگاه های مدیریتی دست پیدا نمی کنند و چرخ کشور همواره لنگ می زند این است که خانه از پای بست ویران است

اگر در زمره بهترین متخصصین، کارشناسان ، پزشکان ، مهندسان و … در خارج از کشور همواره نام ایرانی ها می درخشد آن است که در ان سوی آب رفتار عادلانه به عنوان یکی از ارزشهای فرهنگ سازمانی محسوب شده و برخی از شرکت‌ها نظیر گوگل، نشان داده‌اند که مشکلی نیست اگر مدیران گاهی وقت ها کارهای فنی را کاهش داده و به تعامل با کارمندان خود بپردازند. چرا که این امر به دلیل افزایش روحیه ، تشویق شایستگی ها نتیجه ای برد – برد را برای شرکت به دنبال دارد.

با این حال باز هم در ذهن آدم با این وضعیت سیستم اداری کشورمان حرفهای صد من یک غاز است.

 

‌‎سمیه آقایان
‌‎دکترای مدیریت رسانه دانشگاه تهران

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.